11 Kasım 2008 Salı

Intrepid Kurduktan Sonra Ses Sorunu

Not: Aslında başlık "Intrepid Kurduktan Sonra yaşadıklarım ve bir yaşanmışlık olarak Ses Sorunu" olmalıydı. Ama bir başlık için fazla uzun bence.

Bugün artık yeni Ubuntu sürümüne geçmeye karar verdim. Hardy içinde oldukça fazla özelleştirme yaptığım için yeniden kurmak yerine yükseltmeyi daha uygun buldum. Aslına bakarsanız, ne derlerse desinler yeniden kurmak çoğu zaman daha iyi sonuç veriyor. En azından geride çöp paketler kalmıyor. Hardy'yi kurarken taşınabilir bilgisayarım üzerindeki tüm sistemi değiştirmiştim.


Her ihtimale karşı sakladığım MS Windows©'u diskin sonuna atıp ubuntu'nun disk performansını yükseltmeye çalışmıştım. Bir de müzik ve video gibi verileri GNU/Linux üzerinde tutmaya karar verdiğim için ubuntu'nun yerini arttırmıştım. Tertemiz bir kurulum olmuştu. Hem MS Windows© hem Ubuntu yenilenmişti.


Sistemi yeni kuruyorsanız benim yaptığım ve tavsiye edildiği gibi /home dizininizi ayrı bir disk bölümüne bağlamanızı şiddetle öneririm. Böylece yükseltmeyip yeni kurulum bile yapsanız, neredeyse tüm ayarlarınız korunacaktır.

Oldukça uzun bir süre sonra yeni Ubuntu kuruldu, daha doğrusu güncellendi. Biraz karıştırdım. Geçip geçmemek konusunda kararsız kaldığımdan dolayı zaten baya bir incelemiştim. Orca evrensel denetim programını gördüm. Bir ekran büyüteci ve okuyucusu. Yani doğru ayarlandığında ekrandaki bütün yazıları okumak için yazılmış bir program. Benim için gereksiz olduğunu düşündüm.


Temizlik

Daha önce de kaldırdığım ama çalışma aralığını genişletebilmek için Ubuntu'nun kurduğu bazı paketleri kaldırmaya karar verdim. Bunlar arasında Orca erişilebilirlik programı gereksiz ekran kartı sürücüler ve bir iki, benim için gereksiz özel fare sürücüleri, palmOs paketleri vardı.

Synaptic'i açtım, yeni arama modunu gerçekten takdir ettim. Aramaya "orca" tuşladım "gnome-orca" çıktı. Kaldır dedim. "braille" (nam-ı diğer kör alfabesi) tuşladım bir iki kurulmuş paket geldi, kaldır dedim. "xorg-video" tuşladım, ekran sürücüleri geldi. vesa, intel, fbdev ve v4l dışındaki paketlerin hepsini kaldır dedim. Bu arada belirteyim bunları yaparken, synaptic sizi tehdit edebilir; "Bak xserver-xorg-video-all paketini (yani hepsini) kaldırıcam haa" diyebilir, korkmayın. Acemiliğimde bir paketi kaldırırken synaptic "ubuntu-desktop'ı da kaldırıcam haa" demişti. Korkup iptal iptal diyip çıkmıştım. Bu tür paketler birden fazla paketi barındıran üst paketlerdir. Bağımlı olduğu paketlerden biri eksilirse kendileri de sistemde kalmazlar. Ne yaptığımızı biliyor ve kaldırdığımız paketleri istemiyorsak üst paketleri de tutmaya gerek yoktur. Tabi istisnalar da var. O konuya geliyorum.

Arama kutucuğuna "palm" tuşladığım zaman gnome-pilot ve bir kaç kütüphanenin (lib'le) başlayanlar kurulu olduğunu gördüm. PalmOS cihazım yok. Hiç işim de olmadı şimdiye kadar. Kaldırayım dedim. Teker teker kaldır diye işaretlerken, kütüphanelerden bazılarının evolution için bağımlılık olduğunu gördüm. Neden bağımlı olduklarını tam anlamasam da evolution'ı kullanıdığım için kaldırma dedim, geçtim. Her zaman kaldır dememek gerekiyor yani.

Ekran Kartı Sürücüsü Seçimi

Neyse efendim kaldırdım programları. Bu işlemleri yaparken hareket ettirdiğim pencelerde ve genel olarak hareketlerde bir yavaşlık sezdim. Daha önceden de başıma geldiği için biliyorum, bu ubuntu'nun ekran kartı için yanlış sürücüyü kullanmasından kaynaklanıyordu. Eskiden kullanılacak ekran kartı sürücüsünün seçilmesine izin verilirdi. Şimdilerde "dur söyleme ben otomatik bulucam" diyor ubuntu ama sonrasında da değiştirilmesin diye menüyü saklıyor. Aslına bakarsanız iyi de iş görüyor. Fakat benim intel mobile 945GM ekran kartım için ikidir gidip i810 sürücüsünü seçiyor. Bu sürücü eski intellerde daha iyi çalışsa da benim bilgisayarda düşük performanslı çalışıyor. intel sürücüsünü kullanmam gerekiyor. Eskiden sürücünün seçilmesine izin verilen program aslında hala Ubuntu'nun içinde. Ama saklı. Programın çalıştırılabilir ismini sık sık unuttuğum için her seferinde menüden açmam gerekiyor. Bunu yapmak için de;

Sistem -> Tercihler -> Ana Menü 'yü açıyoruz.Diğer Menüsünde bulunan Screens and Graphics Programını seçip görünür hale getiriyoruz. Şimdi yukardan Uygulamar menüsüne girerseniz Diğer'in altında bu programı bulabilirsiniz. Programı açtım.Graphics Card Menüsünden intel'i seçtim. Burda seçtikten sonra bir iki yere tıklamak gerekiyor. Yani bir iki işlem daha yapar gibi görünüp programı dürtüklemek gerekiyor ki arkadaş seçimimizi hatırlasın. Zaten sorunlu bir program olduğu için ortalıktan kaldırmışlar. Neyse efendim, ekranımızı ve çözünürlüğümüzü de seçip onaylıyoruz. Geçmiş olsun. Aynı şeyi bazen nvidia ekran kartları için de yapmak gerekebiliyor aklınızda olsun.


İşimiz bittikten sonra Sistem -> Tercihler -> Ana Menü 'ye yeniden uğrayıp programı görünmez hale getiriyoruz.

Ses Sorunu

Yukarıda bahsettiğim (ses ile alakasız görünen) işlemleri yaptıktan, (yine, ses ile alakasız görünen) programları kaldırdıktan sonra bilgisayarı açıp kapadım. Açılırken sesi çıkmadı. Bir iki mp3 çalmayı denedim. Hoparlörlerden cızırtı gibi bir ses geldi. Başka şeyler denedim. Sistem -> Tercihler -> Ses 'i açarak ses kaynaklarını değiştirmeye çalıştım, kar etmedi. Daha önce de benzer bir sorun ile karşılaştığımı hatırladım. Fakat nasıl çözdüğümü hatırlamıyordum. Biraz googlingden sonra bir forumda rastladım ki, ana ses ayarları açık olmasına rağmen PCM sesi tamamen kapalı imiş. Ses kontrolünden PCM'in sesini açtım ve sorunumm çözüldü. Çok aptalca bir soruna benziyor ama insanın aklına gelmiyor işte.


LG notebook için

Anladığım kadarı ile LG notebookların (en azından T1 ve S1 serisi için) intel ses kartları standart değil. Ön hoparlörden ses çıkışında sorun olmamasına rağmen, içindeki mikrofon ve kulaklığı düzgün kullanabilmek için bazı ayarlamalar yapmak gerekiyor. Bu ayarları çok uzun süre bulamadım. Sonra allah razı olsun biri bi yere yazmış da öylece çözdüm. Teknik olarak yaptığımız şey snd_hda_intel çekirdek modülüne model=lg parametresini göndermek. Bunun her açılışta gerçekleşmesi için de bir dosyaya yazmamız gerekiyor. Ubuntu içinde çekirdek modüller modprobe ile yükleniyor. Bu yüzden; /etc/modprobe.d/options dosyası içerisine gerekli satırları eklememiz gerekiyor. Bunun için Uçbirimden şu komutları veriyoruz.

$ echo "# kulaklıkları ayarlıyoruz"| sudo tee -a /etc/modprobe.d/options
$ echo "options snd_hda_intel model=lg"| sudo tee -a /etc/modprobe.d/options


ya da Alt+F2'ye
gksudo gedit /etc/modprobe.d/options


komutunu verip aşağıdaki satırları dosyanın sonuna ekleyebiliriz:

# kulaklıkları ayarlıyoruz
options snd_hda_intel model=lg

Bu arada bakmadan geçmeyin efendim: http://boycottnovell.com/2008/11/08/lg-ms-memorandum-of-understanding/

Bugünlük bu kadar. Esenlikler dilerim efendim.

---
intrepid, hardy'ye göre biraz yavaş mı ne? kullandıkça görücez bakalım.

1 yorum:

Adult dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.