12 Ağustos 2008 Salı

GNU/Linux Kilitlenince - Son Çare

Zaman zaman çalışan programlardan dolayı GNU/Linux kilitlenebiliyor. Eğer herşeyi denediğiniz halde bilgisayarınızı geri alamadıysanız bilgisayarı kapatmaktan başka çare kalmıyor.

MS-DOS® işletim sistemi ortadan kalktığından beri bilgisayarı çat diye kapatmak önerilmiyor. Özellikle GNU/Linux'un dosya sistemi yapısından dolayı bilgisayarın gücünü birden bire kesmek sıkıntı yaratabiliyor. Öyle ki kaydettiğinizi düşündüğünüz dosyaları bile geri döndüğünüzde bulamayabiliyorsunuz. Ext2 dosya sisteminde çok daha vahim sonuçlanan güç kesintisi Ext3 ve ReiserFS dosya sistemi kullanan yeni dağıtımlarda daha az sıkıntı yaratıyor.

Gücü birden kesilen, doğru şekilde kapatılmamış yeni GNU/Linux dağıtımlarında dosyalarda sorun çıkma olasılığı çok daha az olsa da bilgisayarın kapatma düğmesine basılı tutarak kapatmak insanın içini acıtıyor. GNU/Linuxlar'da son çare olarak kullanılan bir yöntem var. Bu yöntem ile veri kaybınızı en aza indirebilir ve bilgisayarı daha az zarar verdiğinizi düşünerek kendinizi avutabilirsiniz. Bu metodun adı: Raising Skinny Elephant Is Utterly Boring. Metodumuz bu cümleyi oluşturan kelimelerin ilk harflerini akılda tutmamız ile çalışıyor. (Güzel bir Türkçe açılım bulamadım, önerilere açığım.)

GNU/Linux bizden gelen tepkliere karşılık vermediği ve yapacak başka bir şey kalmadığı anda aşğıdaki tuşlara sırayla basıyoruz:

  1. Alt + SysRq + R
  2. Alt + SysRq + S
  3. Alt + SysRq + E
  4. Alt + SysRq + I
  5. Alt + SysRq + U
  6. Alt + SysRq + B
Teknik Açıklama:
  • + işareti belirtilen tuşlara aynı anda basılacağı anlamına geliyor.
  • SysRq tuşu Print Screen ile aynı tuş. Genelde tuş takımının sağ üst tarafında yer alır.
  • Tuşların büyük, küçük harf olması önemli değildir. Fakat "I" tuşu İngilizce klavyede bulunan I/i tuşu olduğuna dikkat edin.
Peki bu tuşlar ne iş yapıyor?

R : Tuş takımını temel moda alıyor. Böylece sonraki girişlerin doğru algılanmasını sağlıyor. (Raw Mode)
S : Bellekteki bilgiler ile diskteki bilgileri senkronize ediyor.
E : Tüm işlemlere sonlanma çağrısı yapıyor.
I : Tüm işelmeri öldürüyor.
U : Tüm dosya sistemlerini salt-okunur olarak yeniden bağlıyor.
B : Bilgisayarı yeniden başlatıyor.

Anlayacağınız üzere ilk tuş bileşimini uyguladıktan sonra geriye dönüş yok. Bilgisayarı yeniden başlatana kadar tüm tuşları sırası ile uygulamanız gerekiyor.

Bilgisayarınız yeniden başladığında eğer diskleri gözden geçirmem gerekiyor derse, izin verin. Bu işlemi iptal etmeyin.

Son not: Bu tuş bileşimlerinin uygulanabilmesi için Linux Kernel'ında açık olması gerekiyor. Bir çok Ubuntu sürümü için açık olan bu özelliğin sizin bilgisayardaki durumunu öğrenmek için:
$ ls /proc/sys/kernel/sysrq

komutunu verebilirsiniz. Eğer dosya oradaysa bu özellik sizin bilgisayarınızda açık demektir.

Kaynak: http://www.brunolinux.com/01-First_Things_To_Know/Skinny_Elephants.html


Hiç yorum yok: